معیار خرید پکیچ تصفیه فاضلاب کارآمد

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟


پکیج تصفیه فاضلاب در انواع مدل های بهداشتی، انسانی یا خانگی، صنعتی و به سه شکل فلزی، پلی اتیلنی و کامپوزیتی در ظرفیت های مختلف جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی یا صنعتی جوامع کوچک و متوسط از بیمارستان ها گرفته تا مجتمع های اداری، تجاری، مسکونی و بین راهی و نهایتا تصفیه فاضلاب کارخانجات، نیروگاه ها و هر منبعی که پساب خروجی از آن دارای آلایندگی برای محیط زیست می باشد، قابل تولید می باشد.

اگر از پکیج تصفیه فاضلاب و تخلیه فاضلاب های بهداشتی استفاده نشود می توانند باعث آلودگی محیط زیست گردند. فاضلاب های بهداشتی به علت دارا بودن عوامل بیماری های واگیردار، در اثر تخلیه به محیط زیست بدون تصفیه می تواند موجب تولید بوی نامطبوع و کاهش بیش از حد اکسیژن محلول موجود در آب های سطحی شوند و همچنین موجب انتشار بیماری های واگیردار گردند. پکیج تصفیه فاضلاب با تکمیل فرآیند تصفیه مقدماتی این امکان را ایجاد می کند که از فاضلاب تصفیه شده به منظور استفاده مجدد در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و … بهره برد. این عملکرد دستگاه تصفیه فاضلاب با فراهم نمودن شرایط استفاده مجدد و حتی سه باره از پساب خروجی از پکیج یا دستگاه، باعث صرفه جویی در مصرف آب به میزان زیادی می شود.

انواع فاضلاب


فاضلاب بهداشتی 

به فاضلاب خروجی از منازل مسکونی، مراکز اداری و تجاری، بیمارستان ها و … فاضلاب بهداشتی یا انسانی می گویند. فاضلاب های انسانی و ورود مواد آلاینده آن به محیط زیست از معضلات بزرگ جوامع است. از این نوع دستگاه برای حذف مواد آلی و آلوده کننده موجود در فاضلاب بیمارستانی، مسکونی، نظامی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای مهم پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی برای استفاده در مجموعه هایی که به فاضلاب شهری متصل نیستند مانند هتل ها، ترمینال های مسافربری، بیمارستان ها و شهرک های مسکونی اشاره کرد

فاضلاب صنعتی 

به فاضلاب حاصل فعالیت مراکز صنعتی، کارخانجات، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و … فاضلاب صنعتی تلقی می شود. برای این پساب ها نیاز به استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد. اکثر کارخانه های صنعتی و کارگاه های تولیدی، کیفیت های مختلفی از پساب صنعتی تولید می کنند و فاضلاب خروجی آنها همان فاضلاب صنعتی نامیده می شود. یکی از بهترین راهکارها برای تصفیه پساب های تولید شده در صنایع، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی است.

معیار خرید پکیج تصفیه فاضلاب کار آمد


خرید پکیج تصفیه فاضلاب یکی از دغدغه های هر کارخانه و مجموعه ای است، عدم آگاهی خریداران این سیستم حتی در سطوح تخصصی بالا، موجب بروز مشکلاتی برای خریداران در دستیابی به اهداف تعریف شده در پروژه که اصلی ترین آنها کیفیت تجهیزات و اخذ تاییدیه سازمان حفاظت از محیط زیست است، می شود. از این رو در ادامه پارامترهای اساسی که معمولا در امر خرید پکیج تصفیه فاضلاب مهم می باشند را ذکر میکنیم:

ابعاد و احجام راکتورها و مخازن


حجم راکتور ها مستقیم روی زمان ماند هیدرولیکی و در نهایت راندمان کلی سیستم بسته به نوع فرایند اثرگذار است.‌

جنس و ضخامت ورق سازه راکتور


سازه مورد استفاده در انواع مختلفی از جمله پرکاربرد ترین آن ها می توان به سازه های فلزی، فایبرگلاس و برخی بتن پیش ساخته اشاره نمود. سازه های فایبرگلاس به علت قیمت پایین تر و مقاومت بالا بیشترین محبوبیت را در بین خریداران می باشد. در طی مراحل ساخت از پکیج تصفیه فاضلاب در حال ساخت بازدید کنید و بر تست های هیدرولیکی نظارت داشته باشید.

پوشش سطح سازه و آب بندی


اگر خریدار پکیج تصفیه فاضلاب با سازه فلزی هستید باید به این نکته توجه داشته باشید. پوشش باید در برابر شرایط نسبتاً اسیدی و خورنده فاضلاب و عوامل محیطی مقاوم باشد، دچار پوسیدگی نشود و زنگ نزند در غیر این صورت سازه فلزی دوام زیادی نخواهد داشت در حالی که ورق های کامپوزیتی نسبت به محیط اسیدی و فشار هیدرولیکی مقاومت بالایی دارد.

میزان هوادهی


مقدار هوای مورد نیاز برای اکسیداسیون مواد آلی و همچنین نیتریفیکاسیون در پکیج تصفیه فاضلاب مستقیما بر راندمان تصفیه اثرگذار است. در صورت عدم توجه مهندس طراح به میزان دقیق هوادهی در دریافت تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست، دچار مشکل خواهید شد.

نوع بلوئر و دستگاه هواده


انواع مختلف هوادهی از جمله هوادهی سطحی و هوادهی عمقی در تصفیه خانه های فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرند که نوع عمقی آنها در پکیج تصفیه فاضلاب متداول تر است. بلوئر های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب معمولا از نوع ROOTS وSIDECHANNEL می باشند.

سیستم تزریق هوا


در پکیج تصفیه فاضلاب هوادهی به صورت عمقی و توسط دیفیوزر های هوا انجام می شود. انواع مختلفی از دیفیوزر ها با برندهای متفاوت در بازار موجود می باشد که در خرید آن ها دقت داشته باشید.

تابلو فرمان، تجهیزات کنترلی و هوشمند سازی


یک پکیج تصفیه فاضلاب متداول معمولا بسته به نوع سیستم کنترل و ابزار دقیق نیازمند بهره بردار است هر چه قدر کنترل سیستم از حالت دستی به حالت هوشمند تغییر کند این نیاز کمتر می شود.

سیستم مدیریت لجن


فاضلاب انسانی حاوی جامدات محلول و معلق الی و غیر الی است که طی مراحل تصفیه از فاضلاب به شکل لجن مازاد جدا می‌شود. لجن تولید شده بسته به میزان آلاینده موجود، نوع و میزان فاضلاب متفاوت می باشد که مدیریت این لجن ها بدون وجود تجهیزات و فرآیندهای مناسب کار بسیار سخت و هزینه بر است.

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب


دستگاه تصفیه فاضلاب صنایع لبنیاتی
دستگاه تصفیه فاضلاب هتل
دستگاه تصفیه فاضلاب دفنی
دستگاه تصفیه فاضلاب کارواش
دستگاه تصفیه فاضلاب انسانی
دستگاه تصفیه فاضلاب دامداری
دستگاه تصفیه فاضلاب قالیشویی
دستگاه تصفیه فاضلاب بیمارستانی
دستگاه تصفیه فاضلاب دامداری
دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی
دستگاه تصفیه فاضلاب پیلی اتیلن
دستگاه تصفیه فاضلاب ABR

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب


پارامترهای زیادی در محاسبه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر گذار می باشد. یکی از پارامتر های مهم کیفیت فاضلاب ورودی می باشد. کیفیت فاضلاب ورودی به دستگاه به چهار گروه عمده فاضلاب بهداشتی، کارواش، صنعتی و ترکیبی تقسیم بندی می شود. بالاترین قیمت مربوط به سیستمی است که فاضلاب صنعتی را تصفیه می نماید.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب وابسته به کیفیت قطعات ساخت نیز می باشد. نوع متریال مورد استفاده در ساخت بدنه پکیج و قیمت پمپ ها و لجنکش ها، ضخامت آهن های مورد استفاده در پکیج فلزی، دفنی یا غیر دفنی بودن پکیج تصفیه فاضلاب و … همگی در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر دارند. جنس بدنه پکیج تصفیه فاضلاب در مناطق مختلف و به درخواست کارفرمایان متفاوت خواهد بود. جنس بدنه تاثیر مهمی در قیمت نهایی آن دارد. پارامتر دیگری که در قیمت تمام شده پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی موثر است ظرفیت پکیج خواهد بود. و در آخر به نوع فرآیند تصفیه توجه داشته باشید. این فاکتور نیز در برآورد قیمت تاثیر گذار است. از جمله ملاک های انتخاب فرآیند پکیج های تصفیه فاضلاب می توان به نوع و کیفیت فاضلاب ورودی، استانداردهای کیفی پساب خروجی (نوع مصرف)، مسائل اقتصادی و مدیریت پسماند های تولیدی اشاره کرد.

نتیجه


پکیج تصفیه فاضلاب جهت تصفیه فاضلاب تولید اجتماعات کوچک و واحدهای صنعتی و بهداشتی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. پکیج های تولید شده بسته به نوع فاضلاب و پساب تولید شده در دو نوع کلی بهداشتی و صنعتی تقسیم بندی شده اند. در این مقاله سعی شد به مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب و انواع آن پرداخته شود. با توجه به کیفیت و متریال ساخته شده پکیج تصفیه فاضلاب قیمت آن متفاوت خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *