دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی

دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی

تصفیه هوازی فاضلاب یکی از روش های تصفیه بیولوژیکی می باشد که اساس وپایه آن برقراری واکنش موادآلی موجود در فاضلاب با میکروارگانیسم ها و باکتری های هوازی است. به عبارت دیگر در این روش تصفیه فاضلاب به جای استفاده از مواد شیمیایی برای حذف موادآلی و مضر، شرایطی فراهم میگردد تا باکتری های هوازی موادآلی را به عنوان غذا مصرف نموده و منجر به تصفیه بیولوژیکی فاضلاب های صنعتی و بهداشتی گردند.

تصفیه هوازی فاضلاب

آب ورودی به محیط های صنعتی و مسکونی پس از افزوده شدن مواد آلی مختلف از طریق مواد شوینده و فرآیندهای شیمیایی در دستگاه ها و تجهیزات مختلف صنعتی، درنهایت به پساب های حاوی موادآلی مضر تبدیل خواهند شد. ورود این مواد آلی به محیط زیست نه تنها باعث آلوده شدن محیط و به خطر افتادن سلامت انسان می گردد، بلکه به سفره های آب زیرزمینی نیز آسیب های جدی وارد خواهد کرد به همین منظور روش های مختلفی برای تصفیه آب و فاضلاب معرفی شده اند که در گروه کلی تصفیه بی هوازی فاضلاب و هوازی فاضلاب تقسیم بندی می شوند. تصفیه هوازی فاضلاب به فرآیندی بیولوژیک گفته می شود که باعث می شود باکتری ها و میکروارگانیسم های هوازی با مواد آلی واکنش برقرار نموده وآنها را اصلاحا هضم کنند. از شناخته شده ترین روش در این زمینه می توان به تصفیه فاضلاب با لجن فعال اشاره کرد.
در واقع تصفیه هوازی فاضلاب به فراهم کردن بستر نگهداری از لجن فعال در کف استخر یا تصفیه خانه گفته می شود که با تزریق هوا به داخل فاضلاب در نهایت، آب ، غذا و اکسیژن مورد نیاز برای تغذیه باکتری ها آماده می شود. با مصرف مواد آلی توسط باکتری های هوازی توده های باکتری بهم انباشته شده وبا سنگین شدن وزن آنها در کف استخر ته نشین خواهند شد و فاضلاب زلال به خروجی انتقال پیدا می کنند.

روش هوازی دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی

در این روش پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی با استفاده از اکسیژن خالص یا هوا، تصفیه انجام می پذیرد. به طوری که در تصفیه کامل ۸۰-۹۰ درصد کاهش BOD خواهیم داشت. در تصفیه ناقص این مقدار به کمتر از ۸۰ درصد کم می شود. در روش تصفیه هوازی پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی با توجه به استفاده از انرژی و استهلاک قطعات و نیاز به کادر مجرب جهت نگهداری از تاسیسات، هزینه بهره برداری بالا و همچنین نیاز به سرمایه گذاری اولیه بیشتر می باشد، لذا در شهرهای بزرگ و متوسط برای تصفیه فاضلاب بیشتر از این روش استفاده می شود.

هوادهی فاضلاب

همانطور که از نام این نوع از تصفیه فاضلاب بر میآید، برای انجام صحیح عمل تصفیه نیاز به تزریق هوا به داخل پساب می باشد. برای انجام این کار باید از تجهیزات مشخصی مانند هواده سطحی شناور، هواده سطحی ثابت و هوادهی عمقی یا دیفیوزر استفاده نمود. استفاده از این تجهیزات در سیستم تصفیه باعث می شود، مقدار زیادی هوا به پساب تزریق شود. این کار باعث می شود شرایط برای واکنش بیولوژیکی موادآلی و باکتری ها فراهم شود. با انجام این فرآیند، باکتری ها رشد و تکثیر پیدا می کنند و مانند توده گسترده بهم متصل شده و در فاضلاب معلق خواهند شد.
در ساختار طراحی شده برای سیستم وپکیج های تصفیه هوازی فاضلاب، چند مرحله مهم در نظر گرفته می شود که هریک وظایف خاصی را برعهده دارند. برای مثال فاضلاب پیش از ورود به بخش تصفیه بیولوژیکی، به کمک آشغالگیردستی و آشغال گیر مکانیکی ذرات جامد وبزرگ معلق پاکسازی می شوند. انجام این کار باعث می شود از آسیب وارد شدن به تجهیزات گام های بعدی جلوگیری شود و تصفیه راحت تر و با سرعت بالاتری انجام شود.

کاربری دستگاه تصفیه فاضلاب هوازی

سیستم تصفیه فاضلاب هوازی در اماکن تفریحی، مسکونی و اداری کاربرد دارد زیرا خروجی حاصل از این پکیج ها مطابق استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست است. در زیر به کاربردهای عمده این سیستم ها اشاره می کنیم:
• مراکز گردشگری و تفریحی
• صنایع وکارخانجات مختلف
• ساختمان های مسکونی و اداری
• مراکز درمانی و پزشکی مثل بیمارستان ها
• هتل ها و مراکز بزرگ گردشگری
• مجتمع های بین راهی
• فرودگاه ها و ترمینال ها

مزایای پکیج های تصفیه فاضلاب هوازی

برای احداث پکیج به فضای زیادی نیاز نیست.
استفاده از مواد شیمیایی به حداقل می رسد.
حمل و نقل پکیج بسیار آسان است.
به اپراتور حرفه ای نیازی ندارد.
آبگیری و مدیریت لجن در پکیج بسیار آسان است.
تجهیزات ساده ای دارد.
BOD وCOD آن تا 90 درصد کاهش پیدا می کند.
در صورت افزایش میزان فاضلاب تولیدی امکان افزایش ظرفیت دستگاه نیز وجود دارد.
هزینه بهره برداری و راه اندازی بسیار کمی دارد.
تولید بوی بد بسیار کمی دارد.
مصرف انرژی کمی دارد.
خروجی سیستم تصفیه فاضلاب هوازی عالی و استاندارد است.
قابلیت طراحی در ابعاد خاص را دارد.

واحد های تشکیل دهنده آن

واحد تاسیسات وبرق
واحد گندزدایی
واحد آشغالگیری ( ریز ودرشت)
واحد هوادهی
واحد متعادل سازی
واحد ته نشینی
واحد شناورسازی
واحد نگهداری لجن
واحد فیلتراسیون پایانی
اتصالات وقطعات رابط

فرآیندهای مورد استفاده در تصفیه فاضلاب هوازی

در پکیج های تصفیه پساب هوازی بخش هوادهی آن اساسی ترین ومهمترین قسمت آن است. هوادهی می تواند به دوطریق صورت گیرد. به حرکت درآوردن فاضلاب و تزریق هوا. تزریق هوا ممکن است به وسیله دیفیوزر هوادهی که در کف مخزن تعبیه شده به صورت عمقی یا مکانیکی انجام شود.

مقایسه تصفیه فاضلاب هوازی و بی هوازی

سیستم تصفیه فاضلاب هوازی دارای یک تصفیه خانه کامل است که درآن فرآیند تصفیه به طور کامل انجام می شود تا به استاندارد های محیط زیست برسد. دستگاه تصفیه فاضلاب بی هوازی به صورت سپتیک تانک و یا انواع دیگر فرآیندهای بی هوازی جهت پیش تصفیه پساب ها و فاضلاب ها مورد استفاده قرار می گیرد. در اکثرمواقع جهت تکمیل فرآیند تصفیه فاضلاب ، پس از فرآیند بی هوازی، فرآیند هوازی نیز انجام می شود . پکیج تصفیه فاضلاب هوازی مقاومت سازه ای بالایی دارد و با توجه به شرایط خوردگی احتمالی و فضایی که اشغال می اندازد جنس پلی اتیلنی یافلزی ساخته می شود.

عوامل موثربر قیمت در تصفیه هوازی فاضلاب

عوامل مختلفی می تواند در قیمت طراحی و تولید سیستم تصفیه فاضلاب تاثیرگذار باشد. یکی از آن اندازه پکیج تصفیه فاضلاب و نوع سیستمی است که طراحی می گردد و اجرا ونصب این سیستم ها و یا ساخت آنها پروژه های متفاوتی است که باید با برنامه ریزی و مشاوره دقیق صورت گیرد.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است