تصفیه فاضلاب صنایع شوینده (فاضلاب تولید مواد شوینده)

تصفیه فاضلاب صنایع شوینده (فاضلاب تولید مواد شوینده)

شوینده ها مواد شیمیایی فعالی هستند که وظیفه تسریع  تجزیه و شستشوی موادی مانند چربی ها یا عوامل بیماری زا که به راحتی با آب قابل جداسازی نیستند را  بر عهده دارند. این شوینده ها به اصطلاح چربی ها و چرک ها را پاک و سطوح اشیا، پارچه، بدن را پاک می کند. با توجه به کمبود آب بهداشتی و همچنین قدرت پایین آب در پاک کنندگی و ظهور آلودگی های جدید انسان را به استفاده از مواد های  شوینده جدید و پیچیده وا داشته است.

دترجنتها در صنایع شوینده و فرایند تصفیه فاضلاب صنایع شوینده:

اصطلاح دترجنت به انواع زیادی از ترکیبات تمیز کننده گفته می شود. دترجنت ها مواد آلی قطبی هستند و با توجه به ساختار فیزیکی و شیمیایی که دارند موجب ایجاد اختلالات محیط زیستی، اثرات مخرب بر اکوسیستم ها، آلودگی منابع آبی از جمله پدیده پرغذایی، تولید کف بر روی آب های سطحی، مسمومیت موجودات زنده، بو و طعم نا مطبوع می شوند.

سورفکتانتها در صنایع شوینده و فرایند تصفیه فاضلاب صنایع شوینده:

سورفکتانت ها یا مواد فعال سطحی به صورت روزانه از طریق فاضلاب های صنایع مختلف از جمله فاضلاب صنایع شوینده یا فاضلاب شهری وارد محیط زیست می شوند. ارزیابی خطر ناشی از  حضور این ترکیبات در فاضلاب صنایع شوینده و محیط زیست نیازمند دانش عمیق در رابطه با منابع و توزیع آن ها در تصفیه خانه های فاضلاب است.

سورفکتانت های موجود در سیستم تصفیه فاضلاب شوینده ها دارای دو قطب آبدوست و آبگریز می باشند که قطب آبدوست آن زنجیره الکلی و قطب آب گریز آن  سولفات سدیم است. این مواد در فرایند تصفیه فاضلاب صنایع شوینده قابلیت تجزیه بیولوژیکی ضعیفی دارند و  با روش های معمول و متداول در فرایند تصفیه فاضلاب تجزیه و حذف نمی شوند.  این مواد به طور گسترده در صنایع مختلف در فرایند های تولید از جمله کاغذ سازی، غذایی، پلیمر، مواد آرایشی، داروسازی و بازیافت روغن به سیستم تصفیه فاضلاب انتقال می یابند. سورفکتانت های موجود در فاضلاب صنایع شوینده که وارد تصفیه خانه می شوند بعلت غلظت بالا باعث ایجاد اختلالاتی در بهره برداری از سیستم تصفیه خانه می شوند.

این مواد دارای اثرات محیط زیستی زیادی هستند که برای نمونه می توان به از بین بردن توده ی بیولوژیکی در راکتور هوازی تصفیه خانه صنایع شوینده اشاره کرد. با توجه به اینکه این مواد قابلیت تجزیه پذیری پایین و مقاومت بالا دارند با روش های متداول تصفیه بیولوژیکی فاضلاب تجزیه نمی شوند و حتما باید از فرایند های اکسیداسیون پیشرفته ویا انعقاد و لخته سازی شیمیایی در جریان تصغیه فاضلاب این صنایع و صنایع مرتبط با شوینده استفاده کرد.

در صنایع شوینده بهتر است فاضلاب تولیدی خط تولید از فاضلاب بهداشتی تفکیک گردد تا از اختلالات احتمالی جلوگیری گردد. پکیج های تصفیه فاضلاب صنایع شوینده صدرآب با توجه به کیفیت فاضلاب صنایع شوینده به صورت اختصاصی طراحی و تولید می شوند. این پکیج ها که به صورت هیبریدی طراحی می شوند قابلیت نصب و دفن در هر مکانی را دارا می باشند. پکیج های تصفیه فاضلاب صدرآب از جنس کامپوزیتی می باشند و بسیار مقاوم و متناسب با شرایط آب و هوایی ایران می باشند. پکیج تصفیه فاضلاب صنایع شوینده به گونه ای طراحی شده است که با استفاده از کمترین مقدار مواد شیمیایی بالاترین راندمان را داشته باشد. این پکیج ها قابلیت حمل و جابجایی را دارند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است