فاضلاب بیمارستانی چیست؟

بیمارستان ها از جمله مراکز خدمات درمانی می باشند که فاضلاب خروجی آن ها علاوه بر فاضلاب بهداشتی حاوی ترکیبات پیچیده، خطرناک و سمی می باشد که در صورت رها سازی بدون اعمال فرایند تصفیه درست و اصولی، پتانسیل به خطر انداختن سلامت جامعه و محیط زیست را در خود دارد. با توجه به تنوع ترکیبات شیمیایی موجود در فاضلاب بیمارستان ها و همچنین وجود برخی ترکیبات خطرناک و غیر قابل تجزیه در آن، تصفیه فاضلاب بیمارستانی فرایندی به مراتب سخت تر و پیچیده تر نسبت به سایر صنایع هستند. فاضلاب یا پساب بیمارستانی از شستشوی اتاق ها و سالن ها، ضدعفونی سطوح، رخت شورخانه، آشپزخانه و غذاخوری و سرویس های بهداشتی حاصل می گردد که به علت دارا بودن مواد شیمیایی، انواع دارو ها، گندزدا ها، مواد رادیواکتیو و مواد عفونی، شرایط رها سازی به سیستم تصفیه فاضلاب شهری بدون تصفیه را ندارند.

اثرات فاضلاب تصفیه نشده بیمارستانی بر سلامت جامعه و محیط زیست

اگر این ترکیبات سمی و خطرناک تصفیه و حذف نشوند باعث به وجود آمدن بیماری هایی از جمله سرطان و همچنین آلوده شدن منابع آبی، خاکی و در نهایت باعث خسارات جبران ناپدیر به محیط زیست می شود. اگر این آلاینده ها از جمله داروها مانند انتی بیوتیک یا متابولیسم های آن وارد محیط زیست و سپس زنجیره غدایی انسان شود موجب اختلال بر سلامت و ایجاد مقاومت باکتریایی می شود.سرطان، هپاتیت، وبا و غیره از جمله بیماری های خطرناک ناشی از فاضلاب بیمارستانی است. به همین دلایل استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان امری ضروری و مهم می باشد.

آلاینده های موجود در فاضلاب بیمارستانی

مهم ترین الاینده های فاضلاب بیمارستانی عبارتند از: مواد آلی، ویروس ها، باکتری های بیماری زا، برخی مولکول های متابولیز نشده مانند آنتی بیوتیک، ترکیبات آلی هالوژن دار، رادیوایزوتوپ ها، گندزدا ها مانند کلر و فلزات سنگین مانند نقره و جیوه که هر کدام از این ترکیبات پتانسیل آلوده سازی محیط زیست و به خطر انداختن سلامت جامعه را در پی دارد بنابراین تصفیه و جداسازی هر کدام از این ترکیبات از اهمیت بالایی برخوردار است که پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی تولیدی شرکت صدرآب منحصرا بدین منظور طراحی و ساخته شده است.
پکیج های تصفیه فاضلاب تولیدی شرکت صدرآب منحصرا با توجه به کیفیت و ترکیبات موجود در فاضلاب خروجی طراحی می شوند. پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی، پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی مانند: صنعت آبکاری، صنعت نساجی، صنعت مواد شیمیایی، صنعت مواد شوینده و پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی تماما به صورت اختصاصی و با توجه پارامتر هایی که در فاضلاب خروجی این صنایع وجود دارد طراحی و ساخته شده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *